Türkçe

English

Deutsch

  DESTEK SACI NİÇİN ÖNEMLİDİR   DESTEK SACININ KALINLIĞI NEDEN ÖNEMLİDİR   DESTEK SACI ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ  
     Bilindiği gibi PVC Kapı, pencere profilleri belli bir esnekliğe sahiptir ve bir kapı ve pencere için yeterli mukavimliğe sahip değildir. İşte bu problemi ortadan kaldırmak için PVC profillerin içine galvanizli sacdan yapılan ve profilin iç şekline uygun destek sacı monte edilir. Pencere ve kapının duvara montajında da destek sacının önemi vardır. Duvara montaj esnasında montaj vidalarının PVC yi daha iyi tutturulabilmesi için destek sacından geçmesi gereklidir.      Eğer kullandığınız destek sacı standartlardan daha ince olursa gerekli mukavemeti sağlamaz ve işlevini tam olarak yerine getiremez. Kullanılacak destek sacı 1.20 mm ve üzeri kalınlıkta olmalıdır.  Şu anda Ülkemizde kullanılan standart kalınlık 1.20 mm dir. Ama bu kullanım yerine göre artabilir. Örneğin 20 katlı bir bina düşünelim. Bu binanın zemin katı ile 20. katında kullanılan destek sacı farklı olmalıdır. Çünkü pencerenin rüzgar yükü yukarı çıktıkça artmaktadır. Bu yüke daha iyi mukavemet sağlamak için üst katlarda 1.20 mm den daha kalın, 1.50 mm ve 2.00 mm destek sacı kullanılmalıdır.      Özellikle kullandığınız sacın sıcak daldırma galvanizle kaplanmış olmalıdır. Yüzeyi parlak olmalı ve galvanizde atma olmamalıdır.
   Daha sonra destek sacının kalınlığı önemlidir. Kullanıcıların en çok yanıldığı nokta burasıdır. Mukavemetin sacın kalınlığına göre değiştiği gibi fiyatı da buna bağlı olarak değişmektedir. Destek sacı ister kg. ile alınsın ister mt. ile sacın kalınlığı önemlidir. Çünkü standart dışı sacların kg. fiyatları standartlara uygun olanlara göre düşüktür.  Mt. ile alımlarda ise sacın fiyatı gramajı ve açılımı ile alakalı olduğundan burada da önemli olan kalınlıktır.
   Üçüncü olarak ise destek  sacının şekli PVC profilin iç şekline ve fabrikanın belirlediği standart şekle uygun olmalıdır. Çünkü gerekli yerlere basmayan bir destek sacı da işlevini tam olarak yerine getiremez. Sac PVC profil içine girerken ne sıkmalı nede bol olmalıdır. Çünkü sıkı girerse profilin şeklini bozar, eğer bol olursa da gerekli mukavemeti sağlamaz.
 

 

Copyright © Bese Metal-2004